ŽIVOTOPIS A MOTIVAČNÝ LIST

Obidva dokumenty nevyhnutne potrebujete pri hľadaní zamestnania, preto by mali byť napísané čo najlepšie.  

  Životopis – curriculum vitae

V súčasnosti sa vzhľadom na prehľadnosť preferuje štruktúrovaný životopis, teda heslovitá forma. To znamená, že fakty sú zoradené do rubrík, ktoré sa uvádzajú pod sebou. Nepíše sa už teda ako slohová práca ani nemá obsahovať informácie o členoch vašej rodiny. Je to  súhrn faktov výlučne o vás, o vašich schopnostiach, zručnostiach, o tom, čo ste doteraz dosiahli. Takáto forma zabezpečuje, že životopis je prehľadná písomná správa o živote uchádzača, a to v časovom slede. Zamestnávateľ tak na prvý pohľad uvidí, čo a kde ste študovali, ale aj to, kde a na akom poste ste pracovali. Samotný spôsob a forma napísaného životopisu mu zároveň podajú o vás informáciu, či ovládate prácu s počítačom a na akej úrovni.

Neklamať a nezabudnúť

Pri písaní životopisu je nevyhnutné dávať len pravdivé informácie a nezabudnúť uviesť svoju adresu a telefónne číslo, ale aj iný spôsob, akým sa s vami môže adresát spojiť. Každú informáciu si váš potenciálny zamestnávateľ môže overiť, preto klamstvo, hoci z vášho pohľadu malé, vám môže skôr či neskôr uškodiť. Ak zamestnávateľ zistí, že ste klamali, dvere do jeho firmy budete mať zatvorené.

Životopis má 4 hlavné časti:
 
  1. osobné informácie - meno a priezvisko, presná adresa a osobné telefónne číslo (s medzinárodnými kódmi) dátum a miesto narodenia, vek, rodinný stav, národnosť. Informácie týkajúce sa vierovyznania, zdravotného stavu, rodiny, politickej a odborárskej príslušnosti by sa nemali v CV vyskytovať.
  2. školenie – v tejto sekcii spomeňte získané diplomy, hlavne týkajúce sa univerzity alebo odborného školenia. Uveďte dátumy ich dosiahnutia, a ak je to možné, aj ich medzinárodné ekvivalenty. Nezabudnite spomenúť obsah vášho školenia. Ak máte prax, uveďte najdôležitejšie kurzy absolvované počas zamestnania. Jasne určte svoje jazykové zdatnosti, najmä úroveň pri každom jazyku.
  3. profesionálne skúsenosti – táto časť je veľmi dôležitá. ak máte prax, mala by mať formu odseku na každé obdobie praxe (u čerstvých absolventov odsek o absolvovaných kurzoch). Za každé obdobie praxe uveďte jej začiatok a koniec, názov spoločnosti a jej oblasť aktivít a zastávaný pracovný post. Potom opíšte prácu a úlohy, ktorými ste boli poverený. Netreba uvádzať dôvod odchodu z miesta.
  4. osobné aktivity, koníčky, rôzne – dobrovoľná časť, možno ju použiť na prezentáciu vašich aktivít a voľnočasových povinností (študentské združenie, organizovanie akcií a pod.), cestovných skúseností (uveďte, ktoré krajiny ste navštívili), športové záľuby, osobné záujmy (literatúra, hudba atď.) a neprofesionálne povinnosti.
Motivačný list

Kým životopis vás „predáva“, pri uchádzaní o konkrétne miesto vám pomôže aj motivačný list. Mal by vám, ak je správne napísaný, pomôcť dostať sa na pracovný pohovor. Jeho úlohou je sprevádzať životopis a zároveň zamestnávateľa motivovať natoľko, aby vás na osobné stretnutie pozval.

Uchádzač o zamestnanie reaguje v motivačnom liste na konkrétnu pracovnú ponuku, prípadne na inzerát. Z tohto dokumentu musí byť zrejmé, že ste pochopili ponuku a že viete, o aký post ide a čo vyžaduje. Musíte reagovať na všetky dôležité body z inzerátu a vytvoriť tak akúsi spätnú väzbu. Zároveň musíte uviesť dôvody, prečo je vaša žiadosť o prijatie zaujímavá, akým prínosom môžete byť pre zamestnávateľa. Treba uviesť aj schopnosti či skúsenosti, ktoré vás predurčujú na vykonávanie daného postu.

Obsah motivačného listu

Motivačný list je iba sprievodným dokumentom životopisu, preto sa v ňom neuvádzajú fakty o absolvovanom vzdelaní, získanej praxi či o pomeroch v rodine. Stačí, ak v ňom uvediete svoje najväčšie pracovné úspechy, aj to len vtedy, ak sa týkajú práce, o ktorú sa uchádzate. List má byť stručný a výstižný, nesmie však byť až priveľmi strohý - treba zvoliť zlatú strednú cestu a napísať ho tak, aby si po jeho prečítaní personalista či šéf povedal: toto je človek, ktorého chcem vidieť. Všetko ostatné vyriešite až na pohovore.

  Na stránke www.eures.sk nájdete aj formáty na písanie životopisov používané v jednotlivých krajinách EÚ.


Práca v jednotlivých krajinách

Keď si budete napríklad aj prostredníctvom portálu Euroinfo hľadať prácu v jednotlivých krajinách EÚ, v sekcii Eurokrajiny zadajte príslušnú krajinu a oblasť, ktorá vás zaujíma. Napr. Práca či Podnikanie. Okrem iných informácií tam v kolónke nájdete aj rady, ako najlepšie napísať životopis, prípadne motivačný list, a aké sú v danej krajine zaužívané zvyklosti pri prijímaní nových pracovníkov.
Positivity Job s.r.o.

Partizánska 2

811 03 Bratislava

Slovakia


+421 911 566 766

+421 2 207 622 62


info@skvelaasistentka.sk

skolenia@skvelaasistentka.sk

© Copyright 2018 Všetky práva vyhradené.

Hore