Nič nové, len rafinovanejšie. Ide o najmä komplikované medziľudské vzťahy, vzájomný boj medzi ľuďmi a skupinami, závisť, nenávisť a ohováranie.
Ako sa brániť
Obrana proti mobbingu by mala byť primeraná a mala by vychádzať najmä z odpovedí na otázky „kto, kde, kedy, ako a prečo mobbuje“. Predovšetkým treba určiť a definovať svojho protivníka (nepriateľa). Nedá sa totiž brániť a nevedieť, proti komu treba postaviť obranu. Podľa nepriateľa sa potom hľadá a stanovuje pomoc. Kolektívnou obranou v tomto prípade sú myslené najmä rozmanité výzvy a petície proti neľudským vzťahom v zamestnaní. Obeť sa však musí začať aj sama aktívne brániť, najlepšie hneď na začiatku mobbovania. Pokiaľ nepomôže klasická obrana (vzoprieť sa mobbingu) vlastnými silami, je vhodné vyhľadať čo najskôr odborníkov alebo niektoré občianske združenie. V extrémnych prípadoch, napr. pri útokoch na zdravie (nútený výkon práce poškodzujúci zdravie, vyhrážky fyzickým násilím, sexuálne obťažovanie a pod.) sa treba obrátiť aj na políciu.
Počítajú s nepostihnuteľnosťou
Delikventi často vedia o komplikovanosti a náročnosti odhaľovania mobbingu. Dokonca v nejednom prípade priamo počítajú s beztrestnosťou a nepostihnuteľnosťou svojej osoby. Ochranu pred mobbingom komplikuje aj skutočnosť, že od postihnutého sa vyžaduje určitá miera vlastnej asertivity a sebavedomia (najmä prejav pevného a otvoreného stanoviska nenásilným spôsobom), ale tiež znalosť daného prostredia, kde sa pohybuje. Úzkosť a strach obete však tieto predpoklady výrazne blokujú. Treba si tiež uvedomiť, že prehliadaním mobbingu sa problémy nevyriešia, práve naopak narastajú.
Partizánska 2
811 03 Bratislava
Slovakia