STRESOM V PRÁCI TRPÍ TAKMER ŠESŤ Z DESIATICH SLOVÁKOV a najčastejšie ho pociťujú niekoľkokrát do týždňa. Slováci sa snažia zmierniť pracovný stres pomocou pozitívneho myslenia, prestávkami v práci, rozhovormi s kolegami a fyzickým pohybom. Zistenia vyplynuli z prieskumu zameraného na stres na pracoviskách, ktorý realizovala prieskumná agentúra GfK na vzorke 800 respondentov.
Pre zaujímavosť, v USA je dnes pod stresom takmer každý druhý zamestnanec. 40% z nich, si s tým nevie poradiť. Len každý deviaty zamestnanec vie naplno pozitívne myslieť v pracovnom čase. Stres v práci až o polovicu znižuje u ľudí prinášanie nových nápadov.
Ako často trpíme pracovným stresom?
Približne 60 percent ľudí, ktorí trpia stresom v práci, ho pociťujú niekoľkokrát týždenne a tento stav uviedli v najvyššej miere ľudia s najnižším stupňom vzdelania. Raz za týždeň pociťuje stres v práci necelá pätina ľudí a ďalšia necelá pätina ho zažíva raz za dva týždne alebo ešte menej často.
Čo spôsobuje ľuďom najväčší stres v práci?
Takmer polovica respondentov zažívajúcich stres v práci označila ako jeho spúšťač predovšetkým medziľudské vzťahy a to na všetkých úrovniach riadenia vo firme. Muži (47 percent) sú na tom o niečo lepšie ako ženy (54 percent), ktorým medziľudské vzťahy robia viac vrások na čele. Vzťahy na pracovisku stresujú najmä ľudí s nižším vzdelaním, s rastúcim stupňom vzdelania postupne klesá podiel týchto ľudí.
Slovákov ďalej stresuje neprimerané pracovné zaťaženie a s tým súvisiaca dĺžka pracovnej doby a nedostatočné ohodnotenie práce, ktoré v prieskume uvádzalo viac žien ako mužov. Z ďalších faktorov spôsobujúcich stres v práci môžeme uviesť neistotu zamestnania, nedostatočne vymedzené úlohy a zodpovednosti a nedostatočnú komunikáciu v rámci firmy.
Aké prostriedky používame na zníženie stresu na pracoviskách?
Takmer polovica ľudí sa snaží nestratiť hlavu a myslieť pozitívne, pokiaľ sa dostane do stresujúcej situácie v práci. Druhou pomôckou na odbúranie stresu je prestávka v práci a tretine ľudí vyhovuje rozhovor s kolegami. Fyzický pohyb vo forme prechádzky, strečingu alebo krátkeho cvičenia pomáha štvrtine ľudí ľahšie sa vyrovnať so stresom. Ďalej sa ľudia zvyknú odreagovať od stresu pitím kávy alebo energetických nápojov prípadne sladkosťami.
Slováci sú v práci viac vystresovaní ako Česi
V Čechách trpí stresom v zamestnaní menej ľudí ako na Slovensku. Kým na Slovensku uviedlo takmer 60 percent ľudí, že pociťuje pracovný stres, v Čechách to bolo približne "len" 40 percent. V Čechách trpia stresom viac muži, na Slovensku trpia rovnako stresom muži aj ženy.