AKÝ TÓN HLASU SA DOBRE POČÚVA?

Keď rozprávaš je dôležité nielen o čom, ale aj ako.   

Je veľmi jednoduché veľmi rýchlo urobiť iný dojem, ako sme mali v pláne. Stačí, ak niektoré detaily prejavu použiješ nesprávne a tvoja reč vyznie zrazu sarkasticky, neprofesionálne alebo konfliktne.
 
Sústreď sa na
  • rýchlosť reči
  • výšku hlasu
  • dôraz, ktorý (ne)kladieš na jednotlivé slová
  • spôsob, akým využívaš pauzy
  • tón
 
Možno si myslíš, že tvoj prejav je zrozumiteľný, no pre poslucháča môže byť nejasný a vyčerpávajúci.
 
Rýchlo rozprávaš?
Si si istá, že nie je obtiažné rozlíšiť jednotlivé slová, ktoré sa z teba valia, len aby si vysvetlila situáciu po svojom? Snaž sa vždy rozprávať menej a pomalšie, tvoj prejav bude znieť jasne a autoritatívnejšie.
 
Poznáš svoju melódiu hlasu?
Ten môže veľa vecí zachrániť, ale aj pokaziť. Hlasný prejav sa často spája so silnými emóciami ako hnev. Tichý zase vzbudzuje dojem nízkeho sebavedomia a neistoty.
 
Používaš pauzy?
Určite to rob. Zdôrazníš to, o čom hovoríš a zároveň dáš poslucháčovi čas pochopiť, čo práve počúva. Nebuď si taká istá, že každý dokáže vnímať veľa slov v krátkom čase.
 
Vyskúšaj sa
Na mobile si zapni diktafón a zapni ho pri príležitosti, keď budeš niekomu niečo vysvetlovať, napríklad do telefónu cez pevnú linku. Takto nahráš len seba. V kľude si vypočuj nahrávku a ak sa ti zdá tvoj hlas skreslený, pisklavý alebo úplne iný, never tomu, že tvoji poslucháči ho vnímajú inak. Vyskúšaj reč naladiť podľa pokynov a nahraj sa znovu. Uvidíš, ten rozdiel! A keď to zopakuješ desaťkrát, nebudeš veriť, že prvá nahrávka bola tvoja.
 
 
 
 
 
 
 
red, zdroj: Shutterstock, archív SA, Reč tela v praxi, M. Hartley
Positivity Job s.r.o.

Partizánska 2

811 03 Bratislava

Slovakia


+421 911 566 766

+421 2 207 622 62


info@skvelaasistentka.sk

skolenia@skvelaasistentka.sk

© Copyright 2018 Všetky práva vyhradené.

Hore