Dnes už asi v každej firme absolvujú zamestnanci pravidelné hodnotiace pohovory. Na začiatku roka sa hodnotí celý rok alebo určitá časť minulého roka a stanovujú sa osobné ciele pre ďalšie hodnotiace obdobie.
Obháj sa!
Komplexne si priprav plnenie cieľov z minulého obdobia. Ak si niečo nesplnila, alebo nedotiahla, ako bolo dohodnuté, priprav si určite vopred rozumnú obhajobu. Určite si urobila niečo aj navyše, takže možno bude bilancia vyrovnaná. Radšej si päť krát prečítaj hodnotiaci hárok alebo zápis z posledného pohovoru a snaž sa porozumieť a nájsť všetko dôležité. Nikdy nenechaj nič na náhodu, aj zdanlivá maličkosť, ktorú necháš bokom môže v skutočnosti byť aj nosnou témou celého pohovoru.
Nevyhováraj sa!
Nikdy nehovor, že nevieš, prečo si konkrétnu úlohu nesplnila. Pozor na školácke výhovorky, že nebol čas alebo že si bola chorá.
Vynájdi sa!
K úlohám, ktoré si splnila najlepšie si toho priprav viac. Je pravdepodobné, že tým zaujmeš a šéf pochopí, že si sa práve na vybrané úlohy zamerala dôkladne a dotiahla si ich do prekvapivého konca.
Pochváľ sa!
Určite si priprav pár viet k tomu, čo si mimoriadne dokázala za hodnotené obdobie. Uveď pár príkladov, ktoré sú ale konkrétne a mali vplyv na tvoj rozvoj a prispeli ku skvalitneniu procesov vo firme. Nikdy nesmieš zapochybovať alebo byť ticho. Dnes sa vysoko hodnotia len mimoriadne výkony. Ľudí majú firmy dosť, ale pozornosť sa upriamuje len na mimoriadne výkony.
Priznaj chyby!
Pokiaľ si v niečom zlyhala alebo niečo nedotiahla, sama proaktívne o tom rozprávaj a najmä uveď, že to určite v krátkom čase splníš a vieš ako na to.
Pýtaj sa!
Pri stanovovaní cieľov na ďalšie obdobie musíš dôkladne pochopiť, čo dané úlohy pre teba znamenajú. Pokiaľ im nerozumieš, nechaj si ich čo najlepšie vysvetliť.
Žiadaj termíny!
Veľmi dôležité je, aby sa rozhovor neskončil bez stanovenia presných termínov do kedy majú byť jednotlivé ciele splnené. Na tom určite trvaj, ako aj na forme, ako bude plnenie merané a hodnotené.
Zlepšuj sa!
Priprav sa na oblasť, kde budeš so šéfom diskutovať o tom, ako sa chceš profesionálne posunúť, čo potrebuješ a chceš zlepšiť. Tu rozhodne nesmieš byť pasívna. Ochota ďalej sa vzdelávať a posúvať sa v práci je známkou aktívneho zamestnanca a to sa veľmi cení.
Predaj sa!
Ak cítiš, že pozícia na ktorej momentálne pracuješ ti už nestačí a chceš sa posunúť, je tento rozhovor najlepšou príležitosťou, aby si teraz tému otvorila. Šéf tvoju otvorenosť, ako aj ambície určite ocení a je pravdepodobné, že začnete hľadať riešenie, aby boli obidve strany spokojné.
Ohodnoť sa!
Ak si myslíš, že si za posledné obdobie podala naozaj skvelý výkon, začni aj tému zvýšenia tvojej finančnej motivácie. Či už formou odmeny alebo zvýšenia mzdy. Ak budeš v tejto diskusii profesionálna, máš naozaj šancu. Budeme držať palce!