IDEM PODAŤ VÝPOVEĎ
V dňoch preťaženia, nespokojnosti a konfliktov na pracovisku sú okamihy, keď chcete s vecami skončiť, chcete ujsť, seknúť so všetkým. Keď zvažujete výpoveď v takomto rozpoložení, je dobré zastaviť sa, je dôležité si premyslieť, ako ďalej.
Čo výpoveď rieši a naopak, ktorý nevyriešený problém sa povlečie s vami. Nezabudnite ani na to, či budete mať z čoho žiť a ako budete splácať svoje záväzky. Ak aj potom chcete dať výpoveď, treba tak urobiť, ale korektne a v medziach príslušných paragrafov. Nekonajte s horúcou hlavou a pod tlakom emócií.
Neprehliadnite:
-
V každom prípade počítajte s výpovednou lehotou. Podľa § 62 Zákonníka práce ide o najmenej dva mesiace od skončenia mesiaca, keď ste dali výpoveď. Príklad: ak podáte výpoveď 16. októbra, výpovedná lehota začína plynúť 1. novembra a končí sa 31. decembra, takže ste voľná až od 1. januára.
-
Zákonník práce (§ 67) vám umožňuje dať výpoveď z akéhokoľvek dôvodu, ale aj bez uvedenia dôvodu. Musíte však dodržať dĺžku výpovednej lehoty a pripravte sa na to, že po celý ten čas bude vaše okolie riešiť, čo sa stalo.
Na čo si treba dať pozor:
-
Ak nedodržíte výpovednú lehotu, váš zamestnávateľ má nárok na peňažnú náhradu podľa § 62 ods. 8 Zákonníka práce.
-
Samozrejme, môžete skončiť pracovný pomer okamžite, ale iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď ste sa dozvedeli o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru.
-
V takom prípade máte nárok na náhradu mzdy vo výške vášho priemerného mesačného zárobku za výpovednú lehotu dvoch mesiacov.
Ak je dôvodom vašej výpovede to, že ste získali lepšiu prácu a výhodnejšie pracovné podmienky, radšej rokujte so šéfom a dohodnite sa s ním na dátume odchodu. V takomto prípade však už ide o dvojstranný akt, keď podávate návrh a rokujete spolu o podmienkach odchodu.
Určite nepodceňujte fakt, že u nového zamestnávateľa musíte najskôr prejsť skúšobnou lehotou a počas nej má nový šéf možnosť ukončiť pracovný pomer bez výpovednej lehoty. Samozrejme, takáto možnosť sa vzťahuje aj na vás.