JE LEPŠÍ ŠÉF ALEBO ŠÉFKA?

Kým pri šéfoch je takmer pravidlom, že na asistenčné miesto prijímajú opačné pohlavie, šéfky si pred dvere svojej úradovne posadia obvykle „nepriestrelnú vestu“ rovnakého pohlavia. Prečo je to tak?   

Druhá ruka šéfa nesie váhu zodpovednosti a ako styčný bod medzi klientelou a šéfom by rozhodne mala mať v osobnostnej výbave aj prepotrebný šarm a trpezlivosť. Práve tieto fakty sú dôvodom, prečo sa na stoličke asistenta objavuje častejšie nežné pohlavie. Ženy sú všeobecne vnímané ako stvorenia dôslednejšie pri dodržiavaní termínov, vynaliezavejšie pri hľadaní priestorov, možností či prostriedkov, trpezlivejšie pri dohadovaní detailov a nenápadne nápadné vždy, keď je to potrebné. Sú to aspekty, ktoré vedú rovnako šéfov i šéfky k výberu žien do pozície „nepretržitej pomocníčky“. Samozrejme, nejaké rozdiely v posudzovaní budúcich zamestnankýň z hľadiska atribútov na ideálne asistentky pre šéfa či šéfku by predsa len mohli existovať. Kým pri šéfovi je hneď po vyžadovaných vedomostiach a zručnostiach vítaný aj dobrý vzhľad, šéfky viac ocenia solídnosť pred atraktívnosťou.
 
Asistentky uprednostňujú šéfa
 
Aj šéfovia sú iba ľudia s istou genetickou výbavou a bežnými starosťami. Chtiac-nechtiac si ich z času na čas prinášajú so sebou aj do práce a je len na profesionalite nadriadeného a diplomacii asistentky, nakoľko bude v práci dusná atmosféra. Mraky nabité iskriacou energiou sa vraj darí rýchlejšie rozfúkať pri šéfovi než pri šéfke. Dôvod je čisto prozaický. Kým žena od ženy očakáva vyššiu citovú angažovanosť a častejšie sa vyskytne snaha o priateľskejšie väzby s posúvaním hranice nadriadená – podriadená na oboch stranách doľava i doprava, muži s profesionálnym prístupom k vedúcej funkcii si zachovávajú väčší odstup a formálnejšie správanie. Práve takýto prístup je potom jednoznačnejší pri vymedzovaní každodenných povinností bez zbytočných otáznikov a očakávaní. Ako nadriadeného preferuje muža aj asistentka Eva P. z levickej spoločnosti, zaoberajúcej sa vzdelávaním dospelých. A to aj napriek tomu, že šéfovská funkcia by nemala byť podľa nej posudzovaná na základe pohlavia. „Je to skôr o osobnosti, profesionalite a skúsenosti človeka. Šéf je však podľa mojej mienky racionálnejší a zameriava sa bez emócie predovšetkým na dosiahnutie želaného výsledku.“  
 
Ženy šéfky sú empatickejšie
 
Podľa asistentky Natálie z Nitry je žena vo vedúcej funkcii oproti mužovi empatickejšia, s dôrazom na vzťahy v pracovnom kolektíve. Áno, a to doslovne, lebo práve v tomto majú ženy – šéfky pred chlapmi „navrch“. Pri zadávaní úloh sa vedia dokonalejšie vžiť do pocitov asistentky a odhadnúť, kam siahajú jej schopnosti. A čo je nemenej podstatné: kanceláriu majú vždy vyvetranú, stôl opúšťajú uprataný a priestor dýcha viac eleganciou než strohosťou. Na druhej strane vám ako žena žene dá pocítiť svoju pozíciu v rámci jemnej či silnejšej rivality príslušníčok rovnakého pohlavia. Aj preto platí, že so šéfkou má vyhraté len asistentka – diplomatka. Veľmi rýchlo si totiž uvedomí, kde je mantinel, že eleganciou nesmie vytŕčať nad svoju šéfku a koľkú kávu či vynechanie obeda si smie dovoliť svojej šéfke zakázať. Je dôležité, aby si asistentka a šéfka osobnostne sadli a prípadné konflikty riešili bez zbytočných emócií. Pre obe je to dôležité práve z pohľadu ženy a potreby mať spoločne zocelený tandem. 
 
TYPICKÉ PRE ŽENU ŠÉFKU:
 
- vie intenzívnejšie počúvať zamestnancov a klientov
- je precíznejšia
- má väčší zmysel pre detail, ktorý je stále viac a viac v biznise dôležitejší
- je zodpovedná
- vie svoj dôvtip a emócie premeniť na úspech pri rozvoji firmy
- je o niečo opatrnejšia v rozhodovaní
- vie lepšie podnietiť nadšenie u zamestnancov
- vie viac pochopiť, keď má toho asistentka veľa
 
TYPICKÉ PRE MUŽA ŠÉFA:
 
- je autoritatívnejší
viac racionálny spôsob konania
- niekedy extrémne zameranie sa na výkon
- mierna absencia empatie voči firemnej nálade
- o niečo vyššia flexibilita a sklon k rizikovejším pokusom a rozhodnutiam
- má väčší odstup od konfliktov
- šéf ako muž je stále preferovanejší
 
A čo je typické pre tvojho šéfa, šéfku?
 
 
 
 
 
 
 
Katarína Kopcsányiová, foto: archív SA
 
 
 
Positivity Job s.r.o.

Partizánska 2

811 03 Bratislava

Slovakia


+421 911 566 766

+421 2 207 622 62


info@skvelaasistentka.sk

skolenia@skvelaasistentka.sk

© Copyright 2018 Všetky práva vyhradené.

Hore