Takto to zvládneš bez stresu a paniky!
Report šéfovi
Na prvý pohľad samozrejmá vec, ale veľa ľudí to proaktívne nerobí. Vždy napíš šéfovi správu, v akom stave sú rozpracované úlohy, čo je vybavené a čo bude treba riešiť v čase tvojej neprítomnosti. Vždy je potrebné v reporte uviesť aj, kto úlohy prevezme a akým spôsobom informuje o ich splnení.
Poriadok musí byť
Súbory a databázy, ku ktorým budú nahliadať aj ostatní sa snaž sprehľadniť. Najlepšie urobíš, ak tie najpoužívanejšie vytiahneš na pracovnú plochu a presne ich označíš. Na stôl vylož dobre označené najpoužívanejšie dokumenty, ktoré budú iní potrebovať.
Napíš manuál
Pre šéfa aj kolegov vypracuj kalendár úloh, ktoré bude treba neodkladne vybaviť. Následne to rozpošli mailom všetkým, ktorých sa to týka a jednu vytlačenú kópiu nechaj aj na svojom pracovnom stole.
Zaškolenie
Ak za teba dočasne prevezme pracovné úlohy kolegyňa, nechaj si dostatočný čas na ozrejmenie všetkého, čo bude pri práci potrebovať. Nechaj ju, nech si niektoré veci vyskúša sama a dozri, ako jej to ide. Nečakaj však, že sa pustí do náročnejších úloh. Pravdepodobne popri svojej práci urobí to najnutnejšie a ostatok si počká na teba.
Nastav si profesionálne Autoreply
Nezabudni si nastaviť Automatické odpovede (Autoreply). To musí byť formálne upravené a správne gramaticky aj v cudzom jazyku. Pozor na uvedenie správnych dátumov!
Zanechať dobrý dojem!
Pred odchodom dôsledne skontroluj kalendár, či tam nezostalo niečo nevybavené, skontroluj tiež kanceláriu šéfa. Ak majú kolegovia nasledujúci deň poradu, pred tým než odídeš, nachystaj všetko potrebné tak, aby prvé ráno bez tvojej prítomnosti zvládli bez stresov. Buď si istá, že za tento krok si na teba v dobrom spomenú.