NEDOKONČUJTE VETY ZA DRUHÝCH!
Dokončuješ vety za druhých a myslíš si, že aká si múdra a empatická? Chyba! Všetko je úplne inak.
"Ahoj, ako sa máš? Počula som, že dobre." Ide o príklad, ako inej osobe dávaj najavo, že máš vo veciach jasno, treba sa však zamyslieť, či je to sympatické aj iným.
Sú prípady a situácie, kedy druhú stranu podporíš tým, že jej pomôžeš dokončiť vetu a tak ju povzbudíš. Ak to ale robíš často, ľuďom to ide na nervy a ty sa pre nich stávaš NEPOPULÁRNOU PARTNERKOU pre komunikáciu. Dokončovanie viet je otravný zlozvyk, ktorý nikto nemá rád. Veľakrát môže byť podvedomý, v každom prípade, iným ohrozujeme ich ego, dávame signály, že sa nemusia vedieť dobre a správne vyjadriť, nemajú myšlienky pod kontrolou a potrebujú usmerniť. Zo psychologického hľadiska ide o veľmi nevhodný prístup.
Pri budovaní vzťahov NIE JE NIČ HORŠIE ako skákať do reči, nepočúvať a akoby "kradnúť" myšlienky iných. Je totiž oveľa náročnejšie sformulovať vetu, ako ju iba dokončiť. A ak vstúpime do vety druhej strane a dokončíme ju, pýšime sa cudzím perím. Hoci si to neuvedomujeme, druhá osoba to tak cíti.
Pozor, aby sa ti nestalo, že ťa iný napomenie, že mu stále skáčeš do reči a nenecháš ho dohovoriť. Takéto upozornenie je jasným signálom, že nezvládaš komunikáciu a pri najbližšej príležitosti UŽ NEBUDEŠ zaujímavým objektom pre dobrý rozhovor.
Dokončovanie viet je otravný zlozvyk
.
Eňa, foto: archív SA, Shutterstock