STAŇ SA EMAILOVOU MINISTERKOU!
Email ťa reprezentuje a my ti opäť na pokračovanie prinášame pár tipov, ako byť pri ich písaní ministerkou. A všetko si môžeš skúšať a implementovať hneď dnes.
Keď forwarduješ prijatý email, nikdy nezasahuj do pôvodného textu. Nie je to tvoj text a aj malá úprava aj keď myslená v dobrom, môže zmeniť jeho znenie.
V texte emailu minimalizuj otázky, pretože tým vytváraš veľa úloh pre adresáta. Tento komunikačný kanál je o rýchlosti a akčnosti. Nenahradí ti celú poradu. Drž sa pravidla, maximálne jedna otázka na jeden email.
Ako sa v angličtine hovorí, „Jump to the point!“ Mysli na to, keď začínaš písať. V emaile nie je priestor na všeobecne úvody a konštatovania. Píšeš, lebo niečo potrebuješ. Tak začni rovno s tým.
Klaď dôraz na pravopis a nezjednodušuj si to napríklad tak, že píšeš všetko len malým písmom. Môže to dať o tebe obraz, že si lenivá.
V texte musí byť jasné, čo potrebuješ, takže musíš byť k veci a najmä formulovať to, čo potrebuješ. Ak to nezdôrazníš, znižuješ si šancu na pochopenie a zároveň zvyšuješ šancu, že ti príde späť email s dodatočnou otázkou.
Text, ktorý napíšeš, si musíš po sebe aj prečítať. Ľudia na to nemyslia a aj krátky email na prvý pohľad bez chyby, môže aspoň jednu obsahovať. A väčšinou sa tak aj stane.
Pri písaní buď sama sebou. Nehraj sa na spisovateľku alebo expertku sveta. Len vtedy bude čítanie pre adresáta prirodzené a dojem dokonalý. Pozor na nezdvorilé odkazy alebo odmietnutia, za textom sa skrýva veľa emócií, ktoré ty nemusíš vidieť, ale adresát áno.
Elena Mučková, foto: archív SA