Vysoké opätky vyzerajú sofistikovane, žensky a elegantne, no mať ich na nohách celý deň môže byť doslova utrpenie.
Peklom si prechádzajú nielen nohy, ale aj chrbtica. Takýto typ obuvi zmení celkový postoj tela, keďže ťažisko sa presúva viac dopredu. Keď sa žena snaží vyrovnať, automaticky sa nakláňa.
 
Takto si pomáhajú celebrity
Jednou z najbežnejších nepríjemností, s ktorou sa stretla snáď každá asistentka sú opuchnuté nohy. Celý deň v elegantných opätkoch dá naozaj zabrať. Na konci dňa preto môžete mať pocit, že sa vaše nôžky zväčšili tak o dve čísla a namiesto chodidiel vám narástli obrovské balóny. V tomto prípade vyskúšajte najúčinnejší trik filmových hviezd - kupujte si na takéto príležitosti lodičky o číslo väčšie. Na začiatku dňa, keď sú ešte vaše nohy oddýchnuté ", vložte si do špičky topánky gélovú výplň a keď vám nohy začnú opúchať, jednoducho ju vytiahnite a môžete bez problémov pokračovať ďalej.
 
Ach! Joj!
Častým problémom je riziko osteoartrózy. Jedná sa o ochorenie kĺbov, ktoré vzniká najčastejšie práve z častého nosenia topánok na opätku. Nadmerne zaťažené sú aj kolená a lýtka. Tie sú častokrát natiahnuté alebo náchylnejšie na zranenia. Opätky môžu spôsobiť aj pľuzgiere, kurie oká a mozole, ale aj deformitu nohy alebo príšernú bolesť v brušku chodidla.
Dlhodobým nosením topánok na opätku sa skracuje aj Achillova šľacha. To, či sa tento problém týka aj vás, zistíte veľmi jednoducho. Skúste si čupnúť a pokiaľ cítite nepríjemne ťahanie v zadnej časti nohy, mali by ste si dať pozor.
 
 
Zatočte s problémami!
Je dôležité striedať vysoké opätky s klasickou obuvou, napríklad sandále alebo tenisky. Pokiaľ nie ste v práci, snažte sa vysokým topánkam vyhýbať a ušetríte si tak množstvo problémov. Takisto si robte prestávky aj počas dňa, skúste mať napríklad vždy po ruke dva druhy obuvi. Ak to nebude úplne nutné, vymeňte elegantné topánky na opätku za pohodlnejšie, aby si aj vaše nôžky troška oddýchli. Raz za čas doprajte vašim chodidlám príjemnú masáž, veď oni robia tú najdôležitejšiu prácu, nosia vás celý deň.
 
 
 
 
 
 
 
(red), foto: archív SA, netaporter.com